reklama
kategoria: Wydarzenia
8 czerwiec 2022

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Z udziałem członków zarządu województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i radnych województwa, a także przedstawicieli lokalnych samorządów, parlamentarzystów i przedstawicieli administracji rządowej odbyła się dziś (7 czerwca) uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym. To kulminacyjny punkt oficjalnych obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
REKLAMA
Obchody rozpoczęła msza święta w toruńskiej katedrze śś. Janów pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji toruńskiej Andrzeja Suskiego. Po nabożeństwie korowód przeszedł pod pomnik patrona województwa św. Jana Pawła II (skrzyżowanie ulicy Wały gen. W. Sikorskiego z aleją Jana Pawła II), gdzie zebrani złożyli wiązanki kwiatów. Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego otwarto wystawę „Senat wczoraj i dziś – w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP”.

Uroczyste posiedzenie sesji sejmiku otworzyła ukraińska pieśń patriotyczna.

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował u Polaków jeszcze większą chęć pomagania niż pandemia koronawirusa. Od samego początku obserwujemy w naszym kraju i w naszym województwie przepiękny zryw humanitarny – zbieramy pieniądze […], przyjmujemy w naszych domach uchodźców, dając im dach nad głową, pracę i poczucie bezpieczeństwa - mówiła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. - Socjolodzy przekonują, że wzrost zachowań prospołecznych jest typowym zjawiskiem w obliczu zagrożenia i wtedy, kiedy czujemy bliską więź z potrzebującymi. W przypadku Ukraińców czujemy tę więź szczególnie mocno – to nasi najbliżsi sąsiedzi, łączy nas wspólna historia i podobna kultura. Identyfikujemy się z ofiarami wojny, cierpimy razem z nimi. Jak pisał nasz patron św. Jan Paweł II „Cierpienie jest również w świecie po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego »ja« na rzecz tych, których dotyka to cierpienie”. Z całą pewnością cierpienie narodu ukraińskiego taką miłość w nas wszystkich obudziło – nie tylko w Polakach, ale w całej Europie i na świecie.


Gośćmi sesji byli m.in. konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi i konsul honorowy Ukrainy w Bydgoszczy Krzysztof Sikora, zdalnie połączyliśmy się także z Gubernatorem Obwodu Chmielnickiego Sergiuszem Hamalijem i przewodniczącą Rady Obwodu Chmielnickiego Wiolettą Labazyuk.

Podczas uroczystości doradca naczelnika obwodowej administracji wojskowej ds. współpracy z Rzeczpospolitą Polską Aleksander Semczuk wręczył na ręce marszałka Piotra Całbeckiego medal „w podziękowaniu za wzmocnienie obronnych zdolności obwodu chmielnickiego i Ukrainy”.

W tym roku w szczególny sposób zwracamy uwagę na wartość, jaką jest rodzina. Wśród zaproszonych gości znalazł się także dyrektor w Międzynarodowej Federacji Rozwoju Rodziny Ignacio Socias, w obecności którego przedstawiciele kujawsko-pomorskich instytucji działających na rzecz rodzin, m.in. placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domów dziecka i ośrodków adopcyjnych, odebrali od gospodarza województwa i przewodniczącej sejmiku specjalne wyróżnienia Ad Bonum Hominis, przyznanych w tym roku po raz pierwszy. Lista wyróżnionych

Ad Bonum Hominis, czyli dla dobra człowieka – to tytuł opatrzony prostym komentarzem „za serce okazane potrzebującym pomocy” i cytatem świętego Jana Pawła II „jesteście znakiem nadziei we współczesnych czasach”- słowami jakże znów zyskującymi na aktualności. Nie byłoby tak wielkiego serca Polaków okazanego dziś Ukrainie, gdyby nie przywiązanie do tych wartości, zakorzenionych od pokoleń w naszą tożsamość i osobowość – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.


Zwieńczeniem dzisiejszych (7 czerwca) obchodów było uroczyste podpisanie Kujawsko-Pomorskiej Samorządowej Deklaracji na rzecz Rodziny.

 Świąteczny blok wydarzeń zamknie zaplanowana na 14 czerwca gala Nagród Marszałka Województwa.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Górzno
5.5°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 15:33
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Górznie