reklama
kategoria: Na Sygnale
2 październik 2024

Rozszerzenie obszaru obowiązywania stanu klęski żywiołowej

zdjęcie: Rozszerzenie obszaru obowiązywania stanu klęski żywiołowej / fot. PAP
fot. PAP
Rozszerzenie obszaru obowiązywania stanu klęski żywiołowej m.in. o gminę Szlichtyngowa w powiecie wschowskim, gminę Czerwieńsk, gminę Sulechów w woj. lubuskim - przewiduje projekt noweli rozporządzenia w tej sprawie, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.
REKLAMA

W środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację na temat projektu nowelizacji rozporządzenia rządu w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to, jak wskazano, IV kwartał 2024 r.

"Konieczność pilnej zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego podyktowana jest dynamicznymi zmianami katastrofy naturalnej – powodzi, która dotknęła we wrześniu 2024 r. środkową część Europy, w tym południowo-zachodnią część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - poinformowano.

Wyjaśniono, że projekt przewiduje rozszerzenie obszaru obowiązywania stanu klęski żywiołowej o gminy: Szlichtyngowa w powiecie wschowskim, Czerwieńsk, Sulechów, Zabór, Nowogród Bobrzański, Trzebiechów i Bojadła w powiecie zielonogórskim oraz Cybinka i Słubice w powiecie słubickim, w województwie lubuskim.

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.

Natomiast w sobotę w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu znalazła się informacja o projekcie rozporządzenia ws. wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego: powiatu wołowskiego, gminy miejskiej Głogów, gminy wiejskiej Głogów, gminy Kotla, gminy Pęcław, gminy Żukowice w powiecie głogowskim, miasta i gminy Ścinawa w powiecie lubińskim w województwie dolnośląskim oraz gminy Dąbie i gminy Krosno Odrzańskie w powiecie krośnieńskim, gminy Bytom Odrzański, gminy miejskiej Nowa Sól, gminy wiejskiej Nowa Sól, gminy Otyń, gminy Siedlisko, gminy Kolsko w powiecie nowosolskim w województwie lubuskim.

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej 16 września; rozporządzenie wprowadzono na 30 dni; będzie obowiązywać do 16 października włącznie.

Pierwotnie statusem klęski żywiołowej objęte były powiaty: w województwie dolnośląskim – dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenia Góra; w woj. opolskim – brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj. śląskim – bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała.

17 września obszar objęty stanem klęski żywiołowej został rozszerzony o kolejne powiaty w woj. dolnośląskim - dzierżoniowski, lubański i świdnicki, a w woj. opolskim - brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.

Na mocy opublikowanego 20 września w Dzienniku Ustaw rozporządzenia rząd po raz kolejny rozszerzył teren objęty stanem klęski żywiołowej o powiaty woj. dolnośląskiego: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Z kolei 25 września stan klęski żywiołowej został rozszerzony o miasto na prawach powiatu Legnicę oraz gminę Mietków w powiecie wrocławskim w województwie dolnośląskim.

Na obszarach tych w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; a także nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.

Celem rozporządzenia jest jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań umożliwiających dostarczenie niezbędnej i najpilniejszej pomocy oraz wsparcia mieszkańcom, pracodawcom, przedsiębiorcom i innym podmiotom z terenów objętych klęską żywiołową. (PAP)

pak/ jann/ jpn/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Górzno
4.6°C
wschód słońca: 07:53
zachód słońca: 15:32
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Górznie