reklama
kategoria: Kraj
8 lipiec 2024

W szpitalu im. Kopernika powstanie ogród z roślinami leczniczymi

zdjęcie: W szpitalu im. Kopernika powstanie ogród z roślinami leczniczymi / fot. PAP
fot. PAP
Ogród pełen roślin leczniczych, który ma służyć do hortiterapii i zmniejszać stres pacjentów, powstanie w ośrodku onkologicznym wojewódzkiego szpitala im. Kopernika w Łodzi. Projekt ogrodu wybrano w konkursie zorganizowanym przez Województwo Łódzkie i Zespół Parków Krajobrazowych Łódzkiego.
REKLAMA

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi działa regionalny ośrodek onkologiczny, do którego na terapię przyjeżdżają chorzy z terenu całego województwa; czasem także z dalszych zakątków Polski.

"Pacjenci są tutaj pod opieką wybitnych specjalistów. Jednak pamiętajmy, że oprócz terapii, najlepszych lekarstw, najnowocześniejszego sprzętu, wiele dobrego potrafi zdziałać sama natura, a rośliny mają leczniczą moc. Wierzę, że w ogrodzie, który powstanie na terenie ośrodka, pacjenci choć na moment zapomną o chorobie, odpoczną, zrelaksują się i uśmiechną" - podkreśliła marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska na konferencji prasowej w poniedziałek.

Projekt ogrodu dla Szpitala Kopernika w Łodzi został wybrany w konkursie "Zielona Architektura Zdrowia", zorganizowanym przez Województwo Łódzkie i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Jak dodała marszałek, koszt realizacji oszacowano na ok. 150 tys. zł. Mniej więcej tyle samo ma kosztować drugi ogród, który w ramach konkursu powstanie przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej Curie w Zgierzu.

"To dla nas bardzo ważny projekt. Ogród znajdzie się na patio w samym sercu naszej przychodni onkologicznej; wokół są gabinety badań, rejestracja. To będzie odpowiednie miejsce, żeby odpocząć, przysiąść, zregenerować się, czekać na podanie chemioterapii" - zaznaczyła zastępca dyrektora ds. projektów, rozwoju i organizacji onkologii szpitala im. Kopernika w Łodzi Magdalena Janus-Hibner.

Zaobserwowano, że bliskość przyrody, a nawet wykonywanie prac ogrodniczych, mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka - to podstawowe założenie hortiterapii. Metoda ta pomaga odzyskać siły po przebytych urazach, udarach lub w chorobach przewlekłych.

"Badania pokazują, że wpatrywanie się w naturalną zieleń przyczynia się już po kilku minutach do obniżenia ciśnienia krwi i częstotliwości uderzeń serca. Pacjenci, którzy przebywają wśród roślin, szybciej przechodzą proces rekonwalescencji i wracają do zdrowia" - uważa psychoonkolog dr Anna Cieślak-Wojciechowska ze szpitala im. Kopernika.

Autorzy projektu ogrodu w ośrodku onkologicznym wybrali do niego rośliny o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i uspokajających. Pojawi się w nim m.in. grab pospolity, leszczyna pospolita, trzmielina europejska, porzeczka alpejska oraz winobluszcz trójklapowy.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Górzno
0.8°C
wschód słońca: 07:50
zachód słońca: 15:45
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Górznie