reklama
kategoria: Dziecko
22 listopad 2023

Świat kredką malowany

zdjęcie: Świat kredką malowany / pexels/35798
pexels/35798
Jeśli mowa o świętach nietypowych, 22 listopada przypada Dzień Kredki
REKLAMA
To wyjątkowe święto ściśle związane jest z najmłodszymi, ponieważ właśnie dzięki kredkom dzieci mają możliwość wyrażania swoich emocji, rozwijają twórcze myślenie i kształtują wyobraźnię. Proces rysowania stanowi fascynującą przygodę oraz istotne doświadczenie dla każdego dziecka. Kredka towarzyszy im przez wiele lat, zarówno w domu, jak i w przedszkolu czy szkole.

Zabawy z kredkami to nie tylko sposób na rozwijanie zdolności artystycznych, ale także doskonała okazja do zabawy i eksperymentowania z kolorami. Oto kilka ciekawych pomysłów na kreatywne zajęcia z kredkami:
  1. Tworzenie rysunków przy użyciu kredki na powierzchniach o wyrazistych fakturach stanowi fascynujące przedsięwzięcie. Kreska na chropowatym betonie czy tekturze falistej generuje interesujący efekt wizualny. Dodatkową korzyścią są doświadczenia sensoryczne związane z odczuwaniem faktur w obrębie dłoni oraz rozwijanie kontroli napięcia mięśni kończyny górnej. Bez trudu można sobie wyobrazić, że tego rodzaju rysowanie stawia przed twórcą pewne wyzwania. Dla dziecka stanowi to fascynujące i edukacyjne doświadczenie.
  2. Rozrywka polegająca na tworzeniu labiryntów. Można konstruować labirynty z kredek różnej długości, preferowana powierzchnia to podłogowa wykładzina lub dywan. Tak przygotowane labirynty stanowią doskonałą podstawę do różnorodnych zabaw, na przykład dmuchania przez słomkę i kierowania piórkiem, piłeczką pingpongową lub innym lekkim przedmiotem przez labirynt. W ten sposób dziecko rozwija precyzję ruchów rąk, wzrokowo-ruchową koordynację oraz praktykuje ćwiczenia kontrolujące oddech.
  3. Sortowanie kredek to atrakcyjna forma zabawy, która sprzyja rozwijaniu spostrzegawczości i umiejętności myślowych. Można dokonywać segregacji kredki według różnorodnych kryteriów, takich jak kolor, grubość, długość czy rodzaj. To doskonała okazja do kształtowania nawyku utrzymania porządku w otoczeniu dziecka. Ważne jest, aby kredki posiadały swoje pojemniki i wyznaczone miejsce do przechowywania.
  4. Tworzenie rysunków przy użyciu szerokiej powierzchni. Ta metoda jest efektywna przy korzystaniu z kredki świecowej, kostkowej, kulkowej lub tzw. kamyka. Wykorzystywanie techniki „bokiem” dostarcza dużo radości i inspiruje dziecko do eksperymentowania oraz odkrywania nowych plastycznych technik.
  5. Rysowanie obrazków z liter. Poproś dziecko, aby stworzyło obrazek, używając tylko liter i kształtów utworzonych za pomocą kredki. To ćwiczenie pobudza kreatywność i rozwija umiejętność myślenia symbolicznego.
  6. Ilustracja wykonana z kredkowych ostrużyn to projekt artystyczny, który przedszkolaki mogą realizować przy stole. Będą potrzebować znacznej ilości ostrużyn z kredki, zwłaszcza z kredek ołówkowych, kartek papieru oraz kleju. Zadaniem dzieci jest stworzenie z nich na kartce obrazka, ale istnieje również opcja podania im szablonu, który mają wykleić ostrużynami.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Górzno
5.8°C
wschód słońca: 06:48
zachód słońca: 16:01
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Górznie